Abdera’da Kurultayos

  

            Efendim, Abdera’da yaşayan sevimli Abderalı budalaları özlediniz, biliyorum. Lâkin Abdera Kralı 10. Sezeryus, M.Ö. 504 yılının son aylarında pek tontonlaşmış; artık arada sırada da olsa Abdera Senatosu’ndan gelen yasaları veto etmeyebiliyormuş. Kerkükis’te göz göre göre KK’yusların seçim rezaletlerine de, aynen Ampulos Hükûmeti gibi seyirci kalıyormuş. Öyle ki, Pers Kralı 2. Puşus, Kral Sezeryus’un Kerkükis’teki seçimler için “gözlemci” olmasını rica etmiş. Yani, sizin anlayacağınız, Sezeryus’un “tarafsızlığı” ve “lâikusçuluğu”, artık uluslararası bir şöhrete kavuşmuş...

X X X

            M.Ö. 505 yılının başlarında Abdera’da asayiş berkemâlmiş. İktidar Patisi Ampuloslar’ın başkanı Tayyibus, Kerkükis ve Kıbrısos gibi sorunları Dovos’tan çözümlemeyi daha zevkli bularak, buradan aşağıya doğru beyanat savuruyormuş.

            Amma ve lâkin, Abdera’nın gündeminde ille de Okoslar’ın “kurultayos”u varmış. Ne, uğuruna şehitler verilen Kıbrısos, ne de dört milyon Abderalı’nın yaşadığı Irakus, Okoslar’ın kurultayosu kadar önemliymiş. Neden diyecek olursanız, çünkü Okoslar’ın kurultayosları pek ünlüymüş. Haftalar öncesinden TV’yos ve Gazettos’lardaki sosyalos demokratos taraftarı kocaman ağızlı medyoslar, incir çekirdeğini doldurmayan yorumlar yapar, hep aynı şeyleri tekrarlar, Selinos’un dediği gibi insanı “bayarlar”mış...

            Esasen Okos Partisi, bir “partius kurultayos” (yani kurultay partisi) imiş. Okoslar’ın amblemi olan “6 Ok”, zamanla “Atatürk İlkeleri”nden koparak sadece “kurultay yapmak” olarak tekrarlanır olmuş. Yani, sevgili okuyucular, altı okun altısı da kurultay üstüneymiş. Düşünebiliyor musunuz? Okoslar bugüne kadar 30 olağan, 12 olağanüstü kurultay toplamışlar. Bütün bu kurultayosların değişmez Başkan adayı hep aynı isim imiş: Denyos...

X X X

            Bugün sona erecek 13. Olağanüstü Kurultayos’tan sonra, Denyos’un soyadını değiştirerek artık “Denyos Kurultayos” şeklinde anılacağı tahmin ediliyormuş.

            Gürültü, patırtı ve kavgadan pek hoşlanan budala Abdera halkı, TV’yos’larda canlı olarak yayınlanan Okoslar’ın kurultayoslarını seyretmekten pek hoşlanırmış. Roma’da gladyatör seyretmek bile bu kadar güldürmezmiş onları... Hele hemşehrileri Demokritus, Denyos’un kurultayos konuşmalarını dinlerken gülmekten katılmasın diye, Abderalılar O’nu sırtlarına alarak koştururlarmış.

X X X

            Okoslar’ın 13. Kurultayos’unun sebebi de çok komikmiş. Henüz 9 ay önce Denyos’un, “Abdera’nın en başarılı site başkanı” olarak ilân ettiği Okoslar’dan Şişlius Başkanı Sarıgülyus, Okoslara başkan olmak isteyince “rüşvetçi” ilân edilerek partiden atılmak istenmiş. Ancak Denyos’un daha önceki kurultayosta seçtirdiği adamlarından oluşan Yüksek Haysiyet Divanyusu Sarıgülyus’tan yana çıkınca, bu defa da Denyos Divanyus üyelerini rüşvetçilikle itham etmiş. Bu arada Perslilerin “PİA” örgütosunun kendisini öldüreceğini de söylüyormuş.        

            Derken efendim Kurultayos toplanmış. Lâkin Sarıgülyus taraftarları salona alınmayınca kavga çıkmış. Sarıgülyus’un nârin eşi kavgada az daha eziliyormuş. Denyos’un bir ilçe başkanı da Sargülyus’a kafa atmaz mı? Bu defa da Sarıgülyus taraftarları adama bir araba sopa atıp hastanelik etmişler.

            Divan başkanlığına, “Oldu da bitti maaşaallah!” diyerek usûlen el kaldırtılarak yapılan oylama sonucunda Denyos’un adamı Öktemyus seçtirilmiş. Bazen mübalağa etmeyi seven Homeros’un “Abdera Tarihi”nde, Denyos’un taraftarlarının oylamada elleriyle birlikte ayaklarını kaldırdıkları da yazılıdır.

            Kırmızıgülyus’lular (Denyos taraftarları) ile Sarıgülyus’lular arasında, önce yoğun bir söz düellosu yaşanıyor; daha sonra havada petus şişleri, oturaklar uçuşuyor ve her iki taraf da sosyolos demokratoslara yakışır bir şekilde yumruklarını konuşturuyormuş. Öktemyus, kavgalar artınca çevikus kuvvetyus’u çağırmış ama zavallı çevikuslar gülmekten vazifelerini yapamıyorlarmış.

            Sarıgülyus taraftarları, “Halkçı Sarıgülyus”, “Bastır Sarıgülyus” diye sloganyuslar atarken; kızgın Kırmızı Gülyuslar, “Rüşvetçi dışarı”, “Perslerin uşağı, dışarı” diye bağırıyor ve Okoslar’ın son 67 senelik misyonuna uygun olarak “İnadına Denyos!” âvâzesiyle tepiniyorlarmış.

            Derken Okos Gençlik Kolları’nın folklorusçuları sahneye çıkıp şu eski Kerkükis türküsünü söyleyerek oynamaya başlamışlar:

            “Sarıgül, kırmızı gül/Güller arasından gelir”

X X X

            Netice ne mi olmuş? Bu tarihî olayı naklederken sonuç henüz belli değildi ama bunu bilmeyecek ne var? Abderalılar’dan bir türlü reyoslarını alamayan Denyos, Kurultayos kazanmakta mahirdir.

            Tarihçi Heredot’un kaydettiğine göre, Okoslar’ın folklorusçularını gören Gülen Filozof Demokritus, gülmekten çatlamış. Yakın dostu Hipokratos’un uzun süreli tedavisinden sonra ancak kendine gelebilmiş...

            Okoslar’a gelince, 13. Olağanüstü Kurultayos’tan sonra gene parçalanmışlar ve M.Ö. 507 seçimlerinde yüzde 10’luk barajı geçememişler. Fakat daha uzun yıllar Denyos, Okoslar’ın başkanı olarak kalmış...

 
 
ANA SAYFA YAZILAR GENEL LİSTESİ 2005 YILI YAZI LİSTESİ