Şehitler Coğrafyası Projesi

 

 

            Mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Her sene Çanakkale Savaşları’nın yıldönümünde, tâ Avustralya’dan, Yeni Zellanda’dan binlerce, onbinlerce kişi gelerek Gelibolu’yu ziyaret ediyor. Bunlar, Türkiye’yi istilâ etmek isterken hayatlarını kaybeden dedelerini ve savaştıkları yerleri görmeye geliyorlar. Halbuki biz, yanıbaşımızda vatanları için şehit düşen ecdâdımıza müstevlîler kadar ilgi göstermiyoruz.

            Daha önce Çanakkale Şehitler Abidesi’ni ziyaret edenler bilirler. Hristiyan mezarlıkları son derece bakımlı ve muntazam iken, bizim bir avuç şehidimiz Anıt’ın yanında medfundur. Birkaç münferit şehitlik dışında, 253 bin şehidimiz âdeta toprak altında kaybolmuş gibidir.

            Bu 90 yıllık ihmal, milletimizi çok rencide etmiş ve küçük düşürmüştür.

X X X

            Hani gazetelerde bazen “Türkiye’de güzel şeyler de oluyor” şeklinde manşetler atılır ya... “Güzel şeyler”in sıkça meydana gelmeye başladığı son yıllarda, beni en fazla memnun eden “Şehitler Coğrafyası Projesi” oldu. Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen proje sayesinde gerçek şehitliklerimiz ihya edildi ve millî tarih şuuruyla Türkiye’ye büyük bir hizmet verilmiş oldu.

            Gelibolu Yarımadası, 1973’te Millî Park olarak ilân edildi. Ancak, ne yazık ki, aradan geçen çeyrek asırlık dönemde, tarihî kıymetiyle mütenasip şekilde değerlendirilemedi. Millî Park, 1994’teki yangın yüzünden tamamiyle tahribata mâruz kaldı. 1996’da Tarihî Millî Park için bir uluslararası proje yarışması düzenlendi. Ancak, Genel Müdürlüğe Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç getirilinceye kadar hiç bir kıpırdanma görülmedi. Orman Bakanı Osman Pepe ve Prof. Yalınkılıç’ın gayretleriyle, 90 yıl sonra ilk olarak Çanakkale Şehitlerimize sahip çıkılmıştır. Bu projenin gerçekleştirilmesinde, Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüdler Başkanlığı (ATASE)’nın da katkısını unutmamak gerekir.

X X X

            1918’den sonra Britanya Savaş Mezarları Komisyonu, Müttefik savaş mezarları üzerinde çalışmaya başlamış ve bu konuda haklar tanıyan Lozan Andlaşması’na göre, 1924’te, Arıburnu-Conkbayırı (Anzak) alanında 29 mezarlık, Seddülbahir (Helles) alanında 7 mezarlık ve Suvla’da 4 mezarlık ile iki anıtı tamamlamıştır. Fransızlar ise 1926’da bir anıt ile Fransız Mezarlığı’nı tamamlamışlardır.

            Buna mukabil Türk tarafı, 1916’da Şevki Paşa Haritası’nın yapımı dışında uzun müddet Çanakkale muharebe alanları, şehitlerimiz ve anıtlarla pek ilgilenememiştir.

            Şehitler Coğrafyası Projesi kapsamında, ATASE, Millî Savunma Bakanlığı kayıtları ve Şevki Paşa Haritası kullanılarak, gerçek şüheda kabristanlarını bulma, ihya etme ve gerçek şehit isimlerini hakikaten çarpışmış oldukları siper hatları boyunca işaretleme çalışmaları başarıyla devam ettirilmektedir.

            Uygulaması tamamlanan şehitliklerimiz; Kocadere Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği, Şahindere Şehitliği ile Anafartalar Köy Mezarlığı Şehitlikleri’dir. Kocadere Şehitliği’nde, yaklaşık 10 dönümlük bir alanda 2000 şehit üst üste 4 kat hâlinde, araya kireç ve saç plâka döşenerek defnedilmiştir. Genel Müdürlük, ATASE ile birlikte, bunun gibi 28 şehitlik tesbit etmiş ve bugüne kadar 59 bin şehide ulaşılmıştır.

            Artık, Gelibolu ilk olarak bir “Türk Şehitliği” hâline gelmiş olmaktadır.

X X X

            Gelibolu Tarihî Millî Parkı, 33 bin hektar (330 bin dönüm) büyüklüğünde dev bir yaşayan tarih ve millî şehitliğe dönüştürülmüş; gerekli finansman kaynağı Başbakanlık Tanıtma Fonu’ndan sağlanmış; 33 km. yol ve kolaylık tesisleri yapılmış; rehber olarak 400 kişi eğitilmiş ve bu yıl Millî Park’ı gezen ziyaretçilerin sayısı 2 milyonu geçmiş. Kilye Koyu’nda Ana Tanıtım Merkezi kurularak 139 şehit ve gazi komutan rölyeflerle işlenmiş.

            Genel Müdür Prof. Yalınkılıç, “90 yılın unutulmuşluğunu unutturmak için ekip olarak gayret sarfediyoruz” diyor... “Şehitlerin şeceresini incelediğimizde bir çoğunun daha önce bütün cephelerde savaştığını görüyoruz ve gözyaşlarımızı tutamıyoruz” diye ilâve ediyor. Nemli gözlerle “Şehitlere hizmet nasip oldu” diyerek heyecan ve mutluluğunu ifade ediyor.

X X X

            Beni, özellikle “Şehitler Coğrafyası Projesi”nin Gelibolu Tarihî Millî Parkı ile sınırlı kalmayacağı müjdesi heyecanlandırdı. Yalınkılıç’ın verdiği bilgiye göre, bu yıl “Sarıkamış Allahüekber Dağları” da Tarihî Millî Park olarak ilân ediliyor. Yani, batıda Gelibolu Yarımadası, doğuda Allahüekber Dağları, Türkiye’nin Şehitler Coğrafyası’nın simgesi olacak. Bir bakıma, merhum Akif’in İstiklâl Marşı’nda haykırdığı gibi, vatanın bütün coğrafyası “toprağı sıksan şühedâ fışkıracak” mukaddes bir zemin meydana getiriyor. Bu mazlûm, mağdur ve asil milletin, Yemen’de, Basra’da, Trablus’ta, Galiçya’da, Kafkaslar’da ve kimbilir nice kuş uçmaz kervan geçmez diyarlarda kefensiz yatan şehitleri de, bu “Şehitler Coğrafyası”nda yaşatılacak...

X X X

            Bu mübarek milletin hakkını yiyerek, Ermeni iftiralarına destek verip hâlâ soykırımdan, etnik temizlikten söz eden haramzâdelere yazıklar olsun.

            Aziz şehitlerimize hizmet ederek, bu mübarek milletin tarihe vurduğu damgayı ortaya çıkaranlardan Allah razı olsun.

            Orman Bakanı Osman Pepe’yi ve Genel Müdür Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç’ı tebrik ediyoruz.

 
 
ANA SAYFA YAZILAR GENEL LİSTESİ 2005 YILI YAZI LİSTESİ