Şimdi İade-i İtibar Zamanı

 

     

              Tren kazası için Bakanlar Kurulu’nun kurduğu “Bağımsız Bilim Kurulu” çalışmalarını tamamladı ve raporunu verdi. Buna göre, TCDD yöneticilerinin hiç bir hatâsının ve ihmalinin olmadığı, tren kazasının makinist hatâsı yüzünden meydana geldiği açıkça anlaşıldı.

            Bağımsız Bilim Kurulu üyeleri arasında, olayın başlangıcından beri kaza konusunda TCDD yönetimini suçlayan Prof. Dr. Aydın Erel de bulunuyor. Rapor, oybirliği ile kararlaştırıldığına göre, bu konudaki önemli uzmanlardan birisi olan Aydın Hoca’nın da sonunda ikna olduğu anlaşılıyor.

X X X

            Bundan önce, Türkiye’deki konuyla ilgili hemen bütün uzmanlar, TCDD yetkililerinin suçsuz olduğu konusundaki görüşlerini belirtmişlerdi. Bakanlık Teftiş Kurulu, yaptığı derinlemesine inceleme neticesinde, TCDD yöneticilerinin herhangi bir ihmalinin olmadığını ortaya koydu.

            Demiryolları ve trenler konusunda uzman olan çeşitli ülkelerden bilim adamları ve heyetler dâvet edildi. Onlar da, yaptıkları teknik incelemeler sonucunda, kaza sebebinin tamamen makinist hatâsı olduğu ve TCDD’nin hiç bir yanlışlığının bulunmadığı şeklinde raporlarını verdiler.

            Bu arada, olayı trafik kazası gibi değerlendiren İTÜ Bilirkişisi (Artık bilmezkişi olduğu anlaşılmıştır), sadece sürati 200 km/saat’dan daha fazla olan trenler için gerekli otomasyon sisteminin olmayışını 4/8 oranında “etkili”(?) bulmuştur.

X X X

            Bütün bu gerçekler karşısında, “hızlandırılmış yargısız infaz” yapan medyamız hiç utanıp sıkılmayacak mıdır? TCDD idarecilerini, Ulaştırma Bakanını, hattâ Başbakanı “katil” ilân edenler, yarım sayfalık manşetlerle, saatlerce devam eden TV programlarıyla âdeta bir iftira ve linç kampanyası açanların şimdi olmayan vicdanları sızlamıyor mu?

            Ya, ulaştırma ekonomisine vurulan ağır darbeye, kaybedilen trilyonlara, demiryollarının zedelenen itibarına ne demeli?

            Bu netice karşısında, kendisinde birazcık meslek haysiyeti bulunan medya mensubu, yanıldığını itiraf ederek özür dilemeli ve yaptığı tahribatı telâfi etmek için işin aslını kamuoyuna anlatmalıdır.

X X X

            Tren kazası konusunda paniğe kapılarak iyi imtihan veremeyen ve kendi evlâtlarını, başarılı yöneticileri “ilâhlara kurban eden” Hükûmet de yaptığı hatâları telâfi etmelidir. Hükûmet, TCDD yöneticilerini, medyanın ve CHP’nin saldırıları karşısında feda etmiş, onlara haksızlık yapmıştır.

            Bakanlık Teftiş Kurulu Raporu’na rağmen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman hakkında dâvâ açılmasına izin verilmesi ve görevinden alınarak Bakanlık Müşavirliğine getirilmesi; Genel Müdür Yardımcısı Ali Kemal Ergüleç’in, NTV’de dakikalarca süren bir programın sonunda, inançlı Anadolu insanının alışkanlığıyla “herşeyin Allah’tan geldiğini” söylediği için görevinden alınarak sürülmesi, çok büyük haksızlıklar olmuştur. Böylece AK Parti döneminde, bir idareci “Allah” dediği için görevinden alınmıştır. Bu ayıp da, kendi ekibini koruyamayan bizim tecrübesiz arkadaşlara yeter...

X X X

            Şimdi artık “iade-i itibar” zamanıdır.

            Bunun için;

            1. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, görevine iade edilmeli ve hakkındaki dâvâ açılabilme kararı kaldırılmalıdır. Kaldı ki, hakkında dâvâ açılması da, Genel Müdürlük yapmasına engel teşkil etmez.

            2. TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali Kemal Ergüleç de görevine iade edilmeli ve gönlü alınmalıdır.

            3. Bu yöneticiler ve TCDD hakkında Başbakan bir basın toplantısı düzenleyerek gerçekleri bizzat açıklamalıdır.

X X X

            En önemlisi de, Yakup Kadri Ekspresi hiç vakit kaybedilmeden tekrar sefere konulmalıdır.

 
 
ANA SAYFA YAZILAR GENEL LİSTESİ 2004 YILI YAZI LİSTESİ