Şu Gündeme Bir Bakınız

 

            Dünyanın hiç bir ülkesinde, gündemin Türkiye’deki kadar sık değiştiğini ve çeşitlendiğini göremezsiniz. Bir köşe yazarı olarak bazen neyi yazacağımızı şaşırıyoruz. Ne yazık ki medyamız, daha ziyade olumsuzluklar üzerinde yoğunlaştığı için, magazin ve spor haberleri dışında, içinizin karardığını hissediyorsunuz.

            Geçtiğimiz birkaç gün içinde, birbirinden karanlık ve gergin gündem maddelerinin içinde, Başbakan’ın açıkladığı ‘konut devrimi’, tek olumlu madde olarak araya kaynadı.

            Şimdi şu gündeme yakından bir bakalım:

            Şehit Yarbay

            PKK terör örgütü, Elazığ’da ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üst rütbeli mensuplarına, bir albay ve bir yarbaya karşı suikast düzenledi. Yarbay ve bir er şehit oldular. Yarbay’ın, Ankara’da Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazına, bütün liderler, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı, Başbakan ve bakanlar katıldılar. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Şehit Yarbay’ın Türk Bayrağı’na sarılı tabutu güllerle bezendi.

            İyi de, sonra herkes işine ve evine döndü. Şehidimizin kanı da yerde kaldı. Bu olay, Irak’ta kafasına çuval geçirilen askerimizin maruz kaldığı hakaretten daha az önemli değildir. Yarbay’ın toprağa verildiği gece Kandil Dağı’nın temizlenmesi gerekirdi. Hem dünyanın üçüncü büyük ordusuna sahip olacaksın; hem de yanıbaşında güvenliğine kasteden terör yuvasının eylemlerini seyredip Amerikalılara sitemle yetineceksin... Politikacıların kendi aralarında kocakarı dırıltısını andıran polemikleri, daha tatlı, kolay ve tehlikesiz geliyor demekki...

            Masaya Kim Çağrılmış?

            Ya, bütün parti liderlerinin iştahla katıldığı şu saçma sapan ‘masa tartışması’na ne demeli? Bunca provokatörlüklerine ve PKK’yla elele eylem yapmalarına rağmen, Türkiye televizyonlarının gözdesi hâline gelen Ahmet Türk ve Osman Baydemir’in lafazanlığına karşı, Başbakan’ın “PKK’nın terör örgütü olduğunu ilân etmeden sizinle masaya oturmayız” sözünü istismar eden, başta Baykal olmak üzere bazı siyasîler, bu sözü PKK’yı masaya dâvet şeklinde yorumladılar. Halbuki, bu sözün anlamı, “Siz PKK’lısınız; sizinle masaya oturmayız” demektir. Başbakan, DTP’nin PKK’nın frontu olduğunu ve bu şekilde bir kabulde bulunmayacağını bilmez mi?

            Lâkin, öküz altında buzağı arayan ve bekçi dövmeye pek meraklı olan CHP muhalefeti, ‘Sivil ve demokratik çözüm arayışları’ tezine tezat olduğuna aldırmadan çığırtkanlığına devam ediyor. Siz gider de Diyarbakır’da, ‘aydınların’ dolduruşuna gelip ‘Kürt sorunu’ diye ahkâm keserseniz olacağı budur.

            Nuri Ok’un Okları

            Bu arada, Yargıtay Başsavcısı Nuri Ok da, bu karmakarışık gündemi çeşitlendirmeye katkıda bulunmaktan geri kalmıyor ve durup dururken Hükûmet’in yargıya müdahale ettiğini iddia ederek verip veriştiriyor. Ok’un, TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu hakkındaki tenkitlerini biz de paylaşıyoruz. Esasen bu konuda Adalet Bakanı Çiçek de uyarıda bulunmuştu.

            Lâkin, Başsavcı’nın Çiçek’in iddianamenin iadesi yolu olduğunu göstermesini eleştirirken, Genelkurmay’ın alenen yargıya müdahalede bulunan ikinci açıklaması karşısında suskun kalmasını nasıl yorumlamalıyız?...

            Vaşington’da Skandal

            Kritik diplomatik meselelerde, profesyonel diplomatlar görevlendirilir. Diplomasi mesleğini bilmeyenler ve devlet adamlığı tecrübesi bulunmayanlar, iyi niyetli olsalar da, bazen söyledikleri yanlış sözlerle ülkelerinin dış politikasına zarar verebilirler. Başbakan’ın yakın danışmanı Zapsu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dişli’nin, Vaşington’daki temasları sırasında, “Başbakan Erdoğan’ı devirmeye çalışmaktansa onu kullanın” mesajını vermeleri, kelimenin tam manasıyla bir diplomatik ‘skandal’dır.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nı ‘kullanmak’ kimsenin haddi değildir. Kasıtları ne olursa olsun bu sözün sahiplerinin, Türk Milleti’nin haysiyetiyle oynamaya hakları yoktur. Bu gibi görüşmeler, medyaya açık, düşünce kuruluşlarının toplantılarında değil, gayrı resmî temaslar sırasında yapılır ve aslâ bu nevi tavsiflerde bulunulmaz.

Buyurunuz işte size gündem...

ANA SAYFA YAZILAR GENEL LİSTESİ 2005 YILI YAZI LİSTESİ